m h

m h

Posted on 03/26/2013


Photo taken on March 26, 2013


See also...

street artist street artist


Slovakia Slovakia


Portraits Portraits


People PeopleKeywords

jar
2013
Morena
Myjavské kopanice
Slovakia स्लोवाकिया Slovensko
koncovka
music
Myjava (Miawa / Miava)
pagan


Authorizations, license

Visible by: Everyone
All rights reserved

297 visits

Éj!

Éj!
Koncovka is a Slovak duct-blown overtone fipple flute without finger holes, traditionally played by shepherds. The koncovka flute is played by closing and opening the bottom hole of the flute. By increasing the air speed, two different harmonic series of notes can be played with the end either open or closed. Traditional koncovka melodies use the partial Lydian scale available on this instrument.
en.wikipedia.org/wiki/Koncovka


Finfajfilo (slovake: koncovka) estas slovaka popola ligna suprotona fajfilo. Rilate al sia longo havas finfajfilo relative mallarĝan enan truon. Dank' al tio ĝi facile superblovas al pli supraj suprotonoj. En finfajfilo muziko estas kutime uzata lidia modalo. Finfajfiloj estas laŭ la dezirata gamo elfarataj en diversaj longoj. Kutima materialo por elfari ĝin estas ligno de Nigra sambuko.
eo.wikipedia.org/wiki/Finfajfilo


Koncovka je píšťala bez tónových otvorov. Radí sa medzi drevené dychové nástroja, aj keď principiálne môže byť vyrobená aj z iných materiálov. Pomerne často sa v domácich podmienkach vyrába napríklad z PVC. Vzhľadom ku svojej dĺžke má pomerne úzke vŕtanie a vďaka tomu ľahko prefukuje na vyššie alikvótne tóny. S otvoreným koncom je možné prefukovaním zahrať všetky alikvótne tóny až zhruba do siedmeho. Uzavretím konca sa základný tón posunie o oktávu nižšie (kvôli úzkemu vŕtaniu sa však nedá zahrať), prefukovaním sa potom dajú zahrať len nepárne alikvótne tóny. Kombináciou prefukovania a zatváranie koncového otvoru sa tak dá zahrať celá lydická stupnica. Koncovky sa podľa požadovaného ladenia sa vyrábajú rôzne dlhé. Obvyklým materiálom na ich výrobu je drevo bazy čiernej.
sk.wikipedia.org/wiki/Koncovka_(p%C3%AD%C5%A1%C5%A5ala)

Comments