Erol

Erol

Posted on 11/29/2011


Video filmed on the February 13, 2011


See also...


Authorizations, license

Visible by: Everyone
All rights reserved

2 916 visits

YOL YEMEZ Nazmi Dayı


Comments
Erol
Erol
23 Kasım 2010 Salı 00:07 Bir Şehir Efsanesi Yolyemez Vefat Etti

Elazığ Bir Büyüğünü Daha Kaybetti YOL YEMEZ Nazmi Dayı Vefat Etti

Elazığ’ın sevilen isimlerinden Nazmi Bingöl, Nam-ı Değer Yolyemez Nazmi vefat etti. Elazığ halkı Nazmi dayıda olmayan birçok şeyi bile ona yakıştırıp ortaya kendi kahramanını çıkarmış bir ironiyle onu dillendiregelmişti.
Mide kanseri teşhisiyle bir süredir Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Nazmi Bingöl, hastalığına yenik düşerek 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Nazmi Bingöl’ün cenazesi, Olgunlar Mahallesi Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Yolçatıya bağlı Işıkyolu köyü mezarlığına defnedildi.

Halk müziği sanatçısı Esat Kabaklı da Nazmi Bingöl'e Yolyemez adından bir türkü de yazmıştı.. Elazığ geçen hafta da Türk musikisinin de önemli isimlerinden Enver Demirbağ'ı kaybetmişti.
5 years ago.
Erol
Erol
YOLYEMEZ NAZMİ KİMDİR?

Yolyemez Nazmi Elazığ'da bir şehir efsanesi şeklinde anlatılan bazı olayların kahramanıdır.

Elazığ halkı Nazmi dayıda olmayan birçok şeyi bile ona yakıştırıp ortaya kendi kahramanını çıkarmış bir ironiyle onu dillendiregelmiştir.

Yolun ortasından kendine has kıyafeti (Omuzda ceket, topuğa basılmış yumurta topuk ayakkabı, elde tesbih, kafada sekiz köşe şapka v.s) ile yürür ara sıra kendisine verilen hürmet ve takdir dolu selamlara ciddiyetle karşılık verirdi. Elazığ halkı da onun bu olaya bakış ciddiyetini daha da ileri götürmek içinmiş gibi davranırdı. Araçlara kolay kolay yolvermemeside başka bir özelliğidir.

En bilinen hikayesi de yine yolda yürürken kendisine çarpan bir arabayla ilgiliydi. Araba çarpınca şoförü telaşla inip : "Amca birşeyin var mı, hastaneye götüreyim" diyince cevap olarak; "yeğen, arabanda kaç kuruşluk hasar var söyle de vereyim" dediği dilden dile söylenirdi.
5 years ago.