Ad Astra

Ad Astra

Posted on 01/20/2014


Photo taken on November  2, 2012



See also...


Keywords

monument
Stuart
Edinburgh
Scotland
Stewart
Abbey
burial
history
royal
palace
ruin
memorial
Holyrood


Authorizations, license

Visible by: Everyone
All rights reserved

135 visits

Adam Bothwell

Adam Bothwell
Holyrood Abbey and Palace, Edinburgh, Scotland

Second pier from East end of South Aisle

Obdurandum adversus vrgentia (not yielding to provocation)

"Here lies interred a most noble man, Lord Adam Bothwell, Bishop of Orkney and Zetland, Commendator of the Monastery of the Holy Cross, Senator of the College of Justice, and one of the lords of His Majesty's Privy Council; who died in the 67th year of his age, 23rd day the month of August in the year of Our Lord 1593."

Adam Bothwell was born in 1527 to Francis Bothwell, Lord of sessions and either his first wife Janet Richardson, or second Katherine Bellenden.
He was trained and educated in both Canon and Civil law.
1558 he was a Commissioner at the wedding of Mary Queen of Scots and Francis the Dauphin.
Oct 1559 he was given temporary custody of the See of Orkney. He was fully elected and confirmed Bishop by Queen Mary on 8 Oct 1592.
14 January 1563 he was made an Extraordinary Lord of Session, and began to take part in ecclesiastical affairs.
At the 1563 Edinburgh General Assembly he was commissioned to revise the Book of Discipline.
3 Nov 1565 he was promoted to Ordinary Lord f Session.
15 May 1567 he married Queen Mary to James Hepburn, 4th Earl of Bothwell and Duke of Orckney, against his will.
17 December after the abdication he crowned and anointed Charles James.
After this and being shipwrecked, he grow tired or Orckney and managed to secure the Abbacy of Holyrood for himself.
5 September 1571 he was present at the election of John, Earl of Mar as Regent at the Stirling Parliament.
3 Nov 1572 he was created Archbishop of Glasgow.
1578 he was imprisoned at Stirling Castle for protesting against the Regents measures, but was shortly released and became one of the twelve councilors of the Provisional Government.
Oct 1582 was removed as Bishop of Orckney due to ill health.
May 1584 - one of the Lords of the Articles at Parliament.
By Royal charter he received the Baronies of Whitekirk on 11 march 1587 and Brighthouse on 3 Aug 1592.
He died 23 August 1593 and was buried near the high Altar at Holyrood.

He was married to Margaret Murray, daughter of John Murray of Touchadam, with whom he had 4 children.

Comments