Kõrgele, kaugele tõstavad tuuled,
päike on kuulus, kuulsam kui kuu.
Odav oled, oo eestimaa luule.
Odavad sõnad, lipsand odavalt suult.


Tunnen, et hakkan varsti jõudma sinnamaani, et kirjutan oma esimese eneseabi raamatu. Pealkiri võiks olla "Elada kirglikult" või "Minu energia lätted" või "Minu päris oma elu" või midagi sarnast. Tunnen, et mul on vormumas sõnum, millega egutada teisi alustama elamist täiel rinnal.

Hästi lihtsalt võttes võiks raamatu moraali võtta kokku järgnevalt (selles postituses täiesti tasuta! Kui keegi leiab, et see on hästi hea ja kasulik tarkus, siis võib mulle ülekande ka teha muidugi. Kui ülekanne on piisavalt suur, siis ma ei hakka raamatut üldse kirjutamagi). Niisiis:

Alguses õppisin ma olema - olema laps, olema sööja, olema õppija jms. Siis oli maailm vahetu ja lihtne. Olin mina ja oli tegu!
Seejärel õppisin ma mõnulema - elama mugavat elu täis pisikesi naudinguid, mis pealtnäha toredad, kui tegelikult kammitsevad ja takistavad edasi jõudmast. Siis arvasin, et elan, kuid tegelikult surin.
Seejärel tekkis hinges väike surin ning hakkasin vaatama, et kuidas saaks nõnda toimetada, et elamine oleks ikka päriselt elamine, mitte selline enesepettuse tee. Ringi vaadates olen näinud päris mitmeid inimesi, kes elavad suure sisemise jõuga - tõelise kirega. Sellised inimesed tegelevad oma elus teemadega, mis neile tõeliselt korda lähevad. Hommikul oma tööd alustades tunnevad nad, et seda kõike teha on täiesti fantastiline ning teevad päevade ja aastate viisi mõnuga oma tööd. Ilmselt on ka eksperdid selliseid inimesi märganud, sest eksperdid kirjutavad tihti just niõnda: "leia üles, mis on su kirg." Minu meelest väga hea soovitus. Kuid kirge leida on keeruline.

Teine "liik" inimesi on säändesed, kes ka suure sisemise jõuga kihutavad. Aga nende energia allikas pole minu meelest kirg, vaid maniakaalsus. Sellised inimesed võtavad kõike ilmatu tõsiselt, isiklikult ning egoistlikult. Tulemusi see toob ning nad on oma tegemistes edukad. Küll aga tekitavad nad minus kõhedust. Kuid end eksperdi rolli seades annaksind kohe kindlasti soovituse neile, kes soovivad olla milleski edukad: "kui sa tahad mingil alal olla väga hea, aga see ei ole sinu kirg, siis leia üles oma maniakaalsus, oma hullumeelsus ja pane kõigile täiega pasunasse oma eesmärkide nimel." Minu meelest on selle väljaütlemine aus.

Oma teise raamatu hinnaks panen natuke kõrgema numbri, sest olen juba kuulus. Selles annan juba väga praktilisi soovitusi, kuidas leida üles oma kirg. Pealkiri peaks tegema kohe selgeks, millega tegu: "Kire leidmise 7 teed" või "10 täiuslikku nippi oma kire avamiseks" või "Leia iseenda kirg - 3 lihtsat sammu". Tõenäoliselt kirjeldan ma oma ideid umbes 130'l leheküljel ning ohtrate joonistega, kuid siinkohal annan täiesti tasuta ülevaate, milles minu meelest peitub iva:
1) Tee iga päev midagi ära; midagi sellist, mida su sisetunne ütleb, et tahad teha ning mida oled arvanud, et keegi paneb pahaks. Kui keegi kobiseb, siis saada ta sitale, sest a. ta on seda väärt; b. seda on nii kuradi hea öelda; c. alati võib vabandust paluda, kui veidi liiga kaugele läheb selline enesekehtestamine.
2) Otsi raskuseid (jõukohaseid ja natuke raskemaid), mida ületada. Raskuste seljatamine annab kogemusi, õpetab uusi oskusi, saab õppida enda kohta ning annab hea tunde millegi saavutamisest.
3) Võta enda jaoks aega ja ruumi. Ei ole vaja alati olla võõraste suhtes viisakas ja tähelepanelik. Veelgi enam, ka lähedaste (sõbrad, sinu vanemad, vanavanemad ja tõenäoliselt ka sinu (tulevased) lapsed) suhtes ei ole vaja alati olla viisakas, tähelepanelik ja vastutulelik. Vahel tuleb end nendest eraldada ja isoleerida, et nende subjektiivsed targutused ja obsessiivsed kinnisideed ei segaks Sinu Vaba Arengut. Loomulikult on nad tähtsad, aga Sina oled ju ka tähtis.
4) Suhtle endast võimsamate inimestega ja ammuta nende tarkuseid - suhtle sportlaste, akadeemikutega, treialite ja torumeestega, joogide ja joodikutega, ärimeeste ning käsitöölistega. Neil kõigil on mingi tarkus edasi anda ning lisaks huvitavatele teadmistele koorub tõenäoliselt välja see, mis sind tegelikult huvitab. Võta huvitavamad mõtted kaasa ning liigu edasi.
5) Käi koolitustel, käi teraapiates - tarkused tarkusteks, koolituste ja teraapiate puhul on põnevaks hoopis see positiivne "kiiks", mis sa sealt saad. Võib tekkida selline vaimne seisund, mis aitab millestki paremini (sügavamalt) aru saada, mingi otsuse vastu võtta, mingi mõtte ellu viia.

Nonii, praegu sai lausa 5 püha tõde siidirätikule trükitud, kuid eks võib ka 7 kirjutada või piirduda kolmega. Tegelikult ju ei midagi keerulist. Kuid eneseabiraamatute kuldvõtmest siin veel kirjas pole. Eneseabiõpikud töötavad hästi põhjusel, et neid loevad inimesed, kes suure tõenäosusega soovivadki oma elus midagi muuta. Kui sellisele motiveeritud inimesele anda kätte tee, siis tõenäoliselt ta mingilgi määral tegutseb. Ja kes natukenegi end liigutab mingisuguse eesmärgikese suunas, see ka mingil määral oma eesmärgikesed saavutab. Ja kui see on juhtunud, siis eneseabiõpik ju töötas täie raha eest! Seega - muuta saab oma elu ikka pigem see, kes tahab seda muuta. Muudel juhtudel juhib elu saatus või saatuse puudumine. Kuid pane tähele, kallis sõber, saatus on saatan ning temale lootma jäädes võib kehakaal tõusta kõrgustesse ning enesehinnang sattuda madalrõhkkonda! Saatus soosib neid, kes oma perse kodust välja veavad ning üleüldse midagi teevad! (Muide, sel teemal võiks ju ka täitsa eraldi raamatu kirjutada - "Saatus soosib seiklejaid" vms.)

Muide, ma kirjutasin selle teksti ikkagi suuremalt jaolt tõsiselt, mitte iroonitsedes. Kuigi ka irooniat on sees. Võibolla peaks kirjutama ka eraldi raamatu "Eneseareng küünikutele - 7 iroonilist süljelärakat". Hinnaks paneks traditsioonilise 23.20 ja raamatu sisekujunduse telliks Madis Ots'alt (Pesakond), kui ta hinda lakke ei aja.

Ahjaa, sissejuhatavast luuletusest: see tuli ükspäev kogemata ning jätsin selle mustanditesse alles, et võibolla läheb vaja. Otseselt ei läinud vaja, aga mõnes mõttes justkui sobib ka päevateemaga kokku.