Ütlen ausalt: olen natuke segaduses, et miks need maasikad on nii hinnatud ja armastatud. Maitse poolest ju on palju paremaid asju. Pakun, et maasikates on mingi salajane koostisosa, mis paneb neid tahtma! Nagu kartulikrõpsudele on lisatud koostisainet, mis paneb tahtma seda süüa veel ja veel ja veel ja veel ...

Igatahes on see salajane koostisosa väga efektiivne muutes maasikad meeldivaks naistele, meestele, lastele, vanematele, vanavanematele. Usun, et maasikad maitsesid isegi natsidele. Võibolla nendele rahvastele pakub maasikas vähe, kelle põhitoiduse moodustavad vaalarasv ja külmunud sammal. Nad lihtsalt pole maasikatega kokku puutunud. Kuid ma pakun, et kui neile esimene maasikmari suhu pista, siis lähevad neil silmad kohe europiidselt punni ning nahavärv muutub jumekamaks. Kuigi ma ei imestaks üldse, kui nad ütleksid, et see pole midagi, proovige hoopis kuidas maitseb morsarasv. Ma pole üldse eriti rasva söönud. Kuigi siiski - šašlõkk on kõige parem, kui see koosneb vähemalt 60% ulatusest pekist. Meenub, et olen saanud ka mingit poola rahvusrooga - rasva sisse oli segatud mingeid taimi - seda rasva sai leivale määritud ja maitses väga hea.

Võibolla on asi rauas. Olen kuulnud, et maasikates pidi olema nii palju rauda, et inimese bioelektroonika saab oma ferrumivarud kätte ja jääb ülegi. Samas - nii palju kui ma olen lapsepõlves rauda lakkunud (ja kinnitan, et olen seda teinud), siis raud iseenesest ei maitse üldse hea. Ega maitse nagu maasikad. Kuigi maasikatel siiski on vist natuke raua maitset juures...

Või on asi punases värvis? No punane on popp värv küll. Punaste pükstega naised pidid rohkem kohtingukutseid saama. Punase särgiga mehed pidavat atraktiivsemad näima. (Punase ninaga mehed ilmselgelt siiski mitte, kuigi nad ise tunevad end atraktiivsena.) Paljud maailmakuulsad poliitilised liikumised on kasutanud punast värvi. Coca Cola kasutab punast. Ka Pepsi. Ka McDonalds. No olgu, turunduslikus mõttes on tegemist hea valikuga, aga ma pole täheldanud, et punane värv iseenesest maitset parandaks. Kuid mulle tundub, et asi on siiski maitses.

Ilmselt on tegemist evolutsiooni ja juhuse tahtega. Vaevalt, et maasikas oma maitse on aretanud selleks, et inimestele meeldida. Pole eriti loogiline, et maasikas tegi aastakokkuvõtteid ning hindas tulemusi "nii, nii, inimesed on maasikaid sel aastal kole vähe söönud; peab oma maitset rohkem kohendama". Evolutsiooni ja darwinismi puhul peaks toimuma just vastupidine protsess - kui inimkari maasikaid armastab, siis oleks maa mustaks söödud ning järgi pidanuks jääma maasikasordid, mis inimestele ei maitse.

Peab targematelt küsima...