Kolmekordne hurraa majanduspervertidele! Teie mooseslikud käsulauad on purunenud nagu õrn jää. Olete jutlustanud ainuõiget tõde, saavutanud sellega määratut edu tänu inimeste ihadele ja olematule analüüsivõimele, võrgutanud ka minu vähemalt proovima finantsturgudel taevamannat teenima. Nüüd laiutab finantskriis kui ülemaailme veeuputus. Ilmselt tuleb Noa laeva tagasi pöörduda ehk tagasi nende väärtuste juurde, mis on stabiilsemad ja maandavad riske. Minu käsulaud on sotsiaalne tasakaalustatult arenev riik.

Niisiis mu kogemusest - pea aasta tagasi ühinesin oma panga investeerimisfondiga, mis tõotas minu investeeringute väärtuse säilimise inflatsioonihobuse seljas. Lisaks tõotati rasvast boonust. Pangatöötaja ei osanud küll mu küsimustele reaalselt vastata, nihverdades kõrvale stamp vastustega, kuid otsustasin proovida - et võibolla pole mul siiski õigus. Õige kohe internetist piilusin, et tootlus on negatiivne. Miinus 13 protsenti ei tundunud hirmutav, kuid pani muigama. Närvi ajas hoopis muu asi - teenustasuna oli sisse kasseeritud 500 krooni alustuseks, mille kohta pangatöötaja polnud mind piisavalt informeerinud. Kuid leppisin sellega kui eksitusega. Pole see ju tapvalt suur raha.

Tänaseks on fondi tootlus koguni -64,8% (ligikaudu). Olen üllatunud. Sellist kadu ei osanud isegi mina, kui libemajanduse vastane ja kriitik, ette näha. Samas ei tee see mind kurvaks, hoopis paneb muigama. Vigadest õpitakse ja kriis ongi hea, et pimeusklikud majandusliberid reaalsuse valgusesse tagasi tuua. Juhhei - kolmekordne hurraa veel!

Samas paneb endiselt pead vangutama parteiküsitluste tulemused. Reform ja Kesk - kaks populistlikku äärmust ja rahva lollitajat on endiselt esirinnas ja suurelt. Lihtsalt osa massist vahetab poolt ja astub teise libedasse äärmusesse. Seega erilist paranemist pole oodata enne kui teiste poliitiliste jõudude etteotsa asuvad säravad Päikesekuningad, kes oma sõna ja teoga innustavad neid, kes vajavad juhtimist ja juhendamist. Kuid ei, see ei tähenda, et oleksin demokraatias pettunud - sugugi mitte. See tundub parim võimalik. Pinochet võis Tšiilis luua toimiva ühiskonna, kuid selleks nottis tuhandeid inimesi, miljonid põgenesid. Liiga kõrge hind - saab teisiti.