Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Pomieszczenie OKM- Sztabowa Oddział Książki Mówionej MBP - Sztabowa Fasada budynku w pełnej okazałości Ostrów Tumski na płótnie - Wrocław to moje miasto Regał z książką mówioną na kasetach Biblioteczna wystawa nowości audiobookowych. Dobrym miejscem ekspozycji jest okienny parapet

Są we Wrocławiu dwa takie miejsca gdzie, z myślą o większej ilości zainteresowanych osób, kupowane, przechowywane i udostępniane są zbiory audiobooków.

Pierwszym takim miejscem jest wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna, mająca swoją siedzibę przy ulicy Sztabowej 98, a konkretnie Filia nr 1, gdzie kupowane są pozycje z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, pamiętniki i wspomnienia. W tej filii zbiór książki mówionej na kasetach magnetofonowych, płytach CD, czy w formacie MP 3 jest stale uaktualniany.

Zbiory książki mówionej, zlokalizowane w Filii nr 1 przy ul. Sztabowej 98, można znaleźć w katalogu na stronach wrocławskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej pod hasłem Filia 66. W zależności od potrzeb i zgłoszeń czytelników, książki mówione z filii przy ul. Sztabowej są do odbioru we wszystkich dzielnicowych placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, a jest ich w mieście 63 i rozmieszczone są one w różnych osiedlach Wrocławia. Zbiory należące do Filii nr 1, a właściwie stanowiące jej integralną część, mają w katalogu komputerowym osobny numer (66), który nie jest oznaczeniem konkretnego budynku, w tym wypadku osobnej placówki bibliotecznej, a jest symbolem umownym, który oznacza zbiory audio. Tak więc każdy, kto potrzebuje skorzystać ze zbiorów CD, MP 3 lub kaset magnetofonowych, należących do M B P - Sztabowa, a nie jest w stanie osobiście dojechać na miejsce gromadzenia zbiorów, może złożyć elektroniczne zamówienie na konkretny tytuł poprzez katalog internetowy. Zamówienie można zrealizować w pobliskiej bibliotece na terenie Wrocławia.

Drugą placówką, zajmującą się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem audiobooków na terenie Wrocławia, jest Oddział Książki Mówionej w Dziale fonoteki Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, mieszczący się na wrocławskim Rynku, nr 58.

O K M to wyspecjalizowana agenda Fonoteki, działu zajmującego się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem nagrań literackich i muzycznych na płytach CD i płytach analogowych oraz filmów na płytach DVD. Zapewnia ona obsługę biblioteczno - informacyjną przede wszystkim osobom wzroku, czytelnikom starszym, dzieciom i młodzieży dyslektycznej, a także ( w miarę możliwości) wszystkim, którzy z tej agendy chcą korzystać. Gromadzi się tu i udostępnia tzw. książki mówione, czyli nagrania utworów literackich, utrwalonych na kasetach magnetofonowych, a także w postaci płyt CD i w formacie MP 3. Czytelnicy widzący mogą korzystać z katalogu alfabetycznego autorsko - tytułowego, znajdującego się w oddziale, a także z katalogu komputerowego, dostępnego na stronach Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Zakres wyszukiwania obejmuje wszystkie agendy DBP, ale można zawęzić wyszukiwanie tylko do Książki Mówionej i poprzez autora bądź tytuł, łatwiej będzie odnaleźć poszukiwaną pozycję. Dla osób niewidomych prowadzony jest osobny katalog, pisany systemem Braille'a.

W Dziale Fonoteki - O K M są też wypożyczenia międzybiblioteczne oraz wypożyczenia dla instytucji, czyli dla innych bibliotek publicznych, współpracujących z Oddziałem Książki Mówionej na zasadzie obustronnego porozumienia. Najczęstszymi interesantami ( instytucjami które podjęły współpracę) są tu Biblioteki Publiczne z terenu Dolnego Śląska, a także Domy Pomocy Społecznej w Wrocławia i z okolic.

Zbiory na kasetach magnetofonowych, znajdujące się w Oddziale Książki Mówionej DBP, liczą 4.500 tytułów. Z racji tego, że nośnik ten uważany jest już za nieco przestarzały, Dolnośląska Biblioteka Publiczna robi ostrą selekcję swoich zbiorów, nagranych w tym formacie. Raz w miesiącu kupowane są książki w formatach nowszych - CD - Audio i MP 3. Są to tytuły najbardziej poczytne i poszukiwane przez czytelników, a także reklamowane przez wydawców i zapowiadane jako hity danego miesiąca. Audiobooków w postaci płyt jest około 2.000 i z każdym miesiącem regularnie ich przybywa. Zbiory ułożone są w działach tematycznie. Można tu znaleźć osobno ułożone powieści, horrory, kryminały, literaturę sensacyjną, podróżniczą, książki historyczne, poezję i dramat, felietony, reportaże, pamiętniki i biografie, a także literaturę poradnikową fantastyczną, religijną, literaturę dla dzieci i młodzieży. Osobno ułożone są lektury szkolne, które znajdują się w księgozbiorze podręcznym bibliotekarza. Wszystkie zbiory udostępniane są zainteresowanym na okres miesiąca, z możliwością prolongaty telefonicznej bądź internetowej o kolejny miesiąc ( maksymalny czas prolongaty obejmuje łącznie trzy miesiące). Wypożyczenie tych zbiorów jest bezpłatne. Jednorazowo można wypożyczyć siedem tytułów na okres miesiąca. Wszystkich chętnych do korzystania z tych zbiorów serdecznie zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach: pon. - śr. 10.30 - 15.30, czw.- pt. 12.00 - 18.30.


Tekst: Ewelina Tulko