wnuczkożonka Włącz się do gry W dżungli życia Tysiąc wspaniałych słońc Trzynaście Sztuka wojny (audiobook CD) Sejf Przyszłem Projekt Poza mną Potęga teraźniejszości obłomow Mężczyzna Mag lądujemy i góry odpowiedziały echem I bóg o nas zapomniał Humor Aniol stróż Oto kolejna partia nowości. Tym razem mamy większą różnorodność. Zapraszam do lektury.

LITERATURA FAKTU, POWIEŚCI WOJENNE

Andrzej Kalinin
… I BÓG O NAS ZAPOMNIAŁ
Czyta: Michał Breitenwald
Piaseczno : Heraclon International, Storybox.pl, 2014

Niezwykłe, dramatyczne, napisane pięknym kresowym językiem świadectwo losów Polaków pod sowiecką okupacją. Kalinin wyraża ich przeżycia i doświadczenia doznane po 17 września 1939 roku, w sowieckich łagrach, na zsyłce syberyjskiej i w Kazachstanie.

Maciej Słomczyński
LĄDUJEMY 6 CZERWCA
Czyta: Sławomir Holland
Piaseczno: Heraclon International, Storybox.pl, 2014

Pierwsza książka Macieja Słomczyńskiego wydana po raz pierwszy w 1947. Autor, uczestnik walk na froncie zachodnim Drugiej Wojny Światowej, opisuje w formie powieści sensacyjnej, przygotowania, oraz samą inwazję wojsk alianckich w Europie 1944 Roku. Poznajemy losy ludzi uwikłanych w tajne rozgrywki wywiadów, działających na terytorium wrogich państw w przeddzień rozpoczęcia operacji Overlord.

POWIEŚCI

John Fowles
MAG
Czyta: Wojciech Solarz
Poznań: Zysk i Spółka, 2013

Powieść o fabule obfitującej w niezwykłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania, należy do arcydzieł literatury współczesnej. Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie, gdzie zaprzyjaźnia się z właścicielem najwspanialszej posiadłości. Przyjaźń z milionerem wprowadzi młodzieńca w świat prawdziwego koszmaru. Z każdym dniem rzeczywistość i fantazje coraz bardziej się mieszają, a Urfe staje się nieświadomym aktorem prywatnego teatru bogacza - styka się ze śmiercią, seksem i straszliwą przemocą. Powoli, desperacko zaczyna walczyć o zachowanie zdrowia psychicznego i... życia. Akcji, stanowiącej prawdziwy labirynt zdarzeń, towarzyszą kulturowe szarady i zagadki, a sama powieść prowokuje do zastanowienia się nad iluzorycznością otaczającego nas świata i funkcjonujących w nim zasad oralnych.
Symbolika powieści - pełna aluzji literackich - potwierdza przyznanie przez Fowlesa autorowi dzieła literackiego statusu „maga”.

Iwan Gonczarow
OBŁOMOW
Czyta: Michał Breitenwald
Piaseczno: Heraclon International, 2014

Poruszająca a zarazem komiczna opowieść o człowieku którego mottem życiowym jest nic nie robienie. Całe dnie spędza w łóżku lub na kanapie pogrążając się w dylematach i cierpieniach „rosyjskiej duszy”. Słodką błogość przerywają komiczne dyskusje ze swym służącym – jeszcze większym leniem i nierobem.
Czy wizja ożenku może coś zmienić…?

Khaled Hosseini
I GÓRY ODPOWIEDZIAŁY ECHEM
Czyta: Maria Seweryn
Warszawa: Albatros ; Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2014

„I góry odpowiedziały echem” Khaleda Hosseini to historia rozdzielonego rodzeństwa, które teraz musi nauczyć się życia w pojedynkę. Książka rozpoczyna się, kiedy zdesperowany ojciec musi podjąć decyzję najtrudniejszą w swoim życiu. Albo poświęci jedno ze swoich dzieci albo straci wszystkie. Wybór, którego dokonał, będzie go prześladował do końca jego dni...

Khaled Hosseini
TYSIAC WSPANIALYCH SŁOŃC
Czyta: Maria Peszek
Warszawa: Albatros ; Ożarów Mazowiecki : Wydawnictwo Olesiejuk, 2014

Niekwestionowany bestseller nr 1 w ponad 20 krajach świata, sprzedany w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Poprzednia książka Hosseiniego zatytułowana „Chłopiec z latawcem” także zdobyła niebywałą popularność, a ostatnio została zekranizowana przez Marca Forstera. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.


John O’Farrell
MĘŻCZYZNA, KTÓRY ZAPOMNIAŁ O SWOJEJ ŻONIE
Czyta: Krzysztof Tyniec
Katowice: Sonia Draga, 2013

Wielu mężów zapomina o różnych sprawach: zapominają o tym, że ich żona miała tego ranka ważne spotkanie, zapominają odebrać pranie, a niektórzy zapominają nawet o rocznicy ślubu. Vaughan natomiast zapomniał, że w ogóle ma żonę. Jej imię, jej twarz, ich wspólna historia, wszystko, co kiedykolwiek mu powiedziała i cokolwiek on powiedziałem do niej –zniknęło, w tajemniczy sposób wymazane w jednym, katastrofalnym momencie utraty pamięci. Gdy odkrył ją na nowo, dowiedział się, że właśnie się rozwodzą. Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie to zabawna, poruszająca i chwytająca za serce historia mężczyzny, który zrobi wszystko, żeby cofnąć czas i dostać od losu ostatnią szansę.

Graeme Simsion
PROJEKT „ROSIE”
Czyta: Borys Szyc
Poznań: Media Rodzina, cop. 2013

Typowa feel-good book, książka poprawiająca nastrój. Komedia romantyczna jedyna w swoim rodzaju. Charyzmatyczny, ujmujący bohater, pierwszorzędny humor i wartka akcja. Przetłumaczona na 35 języków. Don Tillman się żeni. Tylko nie wie jeszcze z kim. Wdrożył więc projekt „Żona” i opracował 16-stronicowy kwestionariusz, który ma wyłonić idealną partnerkę. Musi mieć przyzwoity zawód, nie może palić, pić alkoholu i w żadnym razie nie może się spóźniać.

Nicholas Sparks
ANIOŁ STRÓŻ
Czyta: Anna Dereszowska
Warszawa: Albatros, A. Kuryłowicz, 2014

Mistrz romantycznych historii w opowieści łączącej elementy romansu i thrillera.
Kiedy miłość zmienia się w obsesję...
Julie zostaje wdową w wieku dwudziestu pięciu lat. Wraz z listem pożegnalnym od męża, w który Jim obiecuje jej, że będzie jej aniołem stróżem, otrzymuje nieoczekiwany prezent - niemieckiego doga. Mijają cztery samotne lata. Julie stopniowo dojrzewa do nowej miłości. O względy dziewczyny zabiega przystojny i pewny siebie Richard, w którym Julie dostrzega pokrewną duszę - pomimo, że ukochany pies go nie akceptuje. Wielką przyjaźnią darzy natomiast Mike`a - najlepszego przyjaciela zmarłego męża. Gdy w zachowaniu jednego z mężczyzn Julie odkrywa coś niepokojącego i daje mu kosza jej życie zamienia się w koszmar...

Grażyna Szapołowska
POZA MNĄ
Czyta : Grażyna Szapołowska
Warszawa: Burda Publishing Polska, cop. 2014

Bezdomna śpiąca pod ogromną witryną wypełnioną kolorowymi łóżkami, kobieta, która kradnie różowy perłowy naszyjnik dziecka swojego kochanka, próbując ochronić miłość, dziewczynka łapiąca spadające gwiazdy w nadziei, że jedna z nich przywróci jej obecność ojca… – to tylko kilka postaci z drugiego zbioru opowiadań Grażyny Szapołowskiej. Poza mną jest zapisem cudzej codzienności dostrzeżonej przez autorkę na ulicach Warszawy, Delhi, w zaułkach Moskwy, na dubajskiej pustyni, plażach w Kostaryce czy Portimão. Szapołowska z zauważonych gestów, mimowolnych reakcji, usłyszanych słów buduje rzeczywistość swoich bohaterów. Ich historie opisane obrazowym, sensualnym i momentami przewrotnym językiem zdumiewają autentycznością. Poza mną intryguje, bawi i wzrusza, a autorce czasem wystarczą dwie stronice papieru, by zamknąć w nich opowieść o czyimś intymnym świecie.

HORROR, KRYMINAŁ, SENSACJA

Tomasz Sekielski
SEJF
Czyta: Tomasz Sekielski
Poznań: Rebis 2014

Ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy. Toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Gra o bezpieczeństwo państwa. Czy dziennikarz z problemami i policjant przed emeryturą, którzy wszczynają własne śledztwo, mają w niej jakieś szanse?


SZTUKA, ROZRYWKI, SPORT


Sun Tzu
SZTUKA WOJNY.
Czyta: Wiktor Zborowski
Gliwice: Helion, 2013

Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina to kanon literatury militarystycznej. Liczące około 2500 lat traktaty zadziwiają swoją ponadczasowością i walorami poznawczymi. Z każdego odtworzonego i przetłumaczonego przez współczesnych badaczy zdania bije ogromna wiedza mająca zastosowanie nie tylko na prawdziwym polu bitwy, ale także w wielu innych sferach życia - w walce o rynek toczonej między przedsiębiorstwami, w motywowaniu ludzi do wydajniejszej pracy czy w rozwiązywaniu osobistych problemów. To wszystko dzięki dualnemu charakterowi rad udzielanych przez tych dwóch wielkich strategów - dosłownemu i metaforycznemu. Dlatego współcześni czytelnicy nie muszą znać historii starożytnej chińskiej wojskowości, aby skorzystać z potencjału, jaki kryją w sobie myśli dwóch wielkich przedstawicieli rodziny Sun.

FILM POLSKI- HISTORIA – 21 WIEK/ Felietony, reportaże.


Janusz Głowacki
PRZYSZEDŁEM, CZYLI JAK PISAŁEM SCENARIUSZ O LECHU WAŁĘSIE DLA ANDRZEJA WAJDY
Czyta: Andrzej Zieliński
Warszawa: Świat Książki, 2013

O pisaniu i o kręceniu, o Wajdzie i o Wałęsie, o Polakach i o Polsce.
Czarny humor miesza się w tej opowieści z czarną rzeczywistością, tragedia z groteską, prawda z fikcją, a PRL z wolną Polską. Mieszanka piorunująca. Warto porównać z filmem.


PSYCHOLOGIA- PORADNIKI

Beata Pawlikowska
W DŻUNGLI ŻYCIA. WYDANIE III, NAPISANE NA NOWO
Czyta: Beata Pawlikowska
Poznań : Burda Książki, cop. 2014
„ Już czas.

Możesz zmienić to wszystko, czego nie lubisz w swoim życiu. Możesz wreszcie wstać z kolan i poczuć, że żyjesz.

Możesz być szczęśliwa i wolna.

Daję słowo honoru.

Wiem, że to jest możliwe.

Bo ja tak zrobiłam.
To jest trzecie, zmienione i rozszerzone wydanie tej książki.

Napisałam ją w połowie na nowo.

Dla Ciebie.”

Beata Pawlikowska
KOBIETA, MĘŻCZYZNA, ŻYCIE SEKSUALNE – PORADNIKI


Hanna Bakuła
WNUCZKOŻONKA, CZYLI JAK UTRZYMAĆ LASKĘ
Czyta: Anna Romantowska
Warszawa: Burda Książki, cop. 2014

Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę jest to zabawna książka o relacjach męsko-damskich. Jest swego rodzaju poradnikiem dla dziewczyn i ich partnerów, ze szczególnym uwzględnieniem tych dwa razy starszych. Zawiera krótkie historyjki o różnych typach kobiet i mężczyzn oraz o ich wzajemnych relacjach. Nie ma tu opowieści o idealnych parach, za to można się pośmiać z karykaturalnych opisów sytuacji i osób, które bardzo przypominają naszych znajomych. Książka składa się z czterech części. Gra wstępna to krótki opis bohaterów, rodzaj przystawki przed obiadem, Katalog typów - dokładny opis najczęściej spotykanych męskich i żeńskich kochanków, Katalog usług - historyjki poświęcone temu, co się naprawdę dzieje w związkach i ofertom, jakie mamy dla płci przeciwnej, Księga ostrzeżeń - mapa raf i mielizn, na których najczęściej lądują nieostrożne, ufne kobiety określane mianem lasek.

SAMOPOZNANIE- PORADNIKI

Eckhart Tolle
POTEGA TERAŹNIEJSZOŚCI
Czyta: Andrzej Ferenc
Łódź: Galaktyka, 2013

Przez całe życie poznajemy siebie, uczymy się żyć tu i teraz, wgłębiamy się w swoją duszę i swoje prawdziwe potrzeby. Książka "Potęga teraźniejszości" to idealna propozycja dla tych, którzy dopiero wkraczają na duchową ścieżkę i potrzebują przewodnika, w których budzi się ciekawość odkrywania, którzy chcą zacząć panować nad swoim życiem i w końcu wziąć swój los w swoje ręce. Dzięki radom i wskazówkom autora podróż wgłąb siebie staje się prostsza, bardziej świadoma i owocna - a efekty mogą okazać się naprawdę zaskakujące!

SAMOREALIZACJA – PORADNIKI

Sheryl Sandberg
LEAN IN. WŁĄCZ SIĘ DO GRY. KOBIETY, PRACA I CHĘĆ PRZYWÓDZTWA
Czyta: Anna Dereszowska
Katowice: Sonia Draga, 2013

Kierownicze stanowiska większości w instytucji rządowych oraz dużych zakładów przemysłowych wciąż zajmują głównie mężczyźni. To z kolei oznacza, że kobiety wciąż nie mają decyzyjności w sprawach, które bezpośrednio kształtują naszą rzeczywistość. Autorka głęboko wierzy, że taki stan rzeczy można zmienić. Opierając się na skrupulatnie zebranych danych oraz własnych doświadczeniach, próbuje przebić się przez gąszcz mitów i stereotypów, by pomóc pracującym kobietom podjąć mądre decyzje, które zaważą na ich życiu, karierze i rodzinie. Pokazuje jednocześnie, jak efektywnie połączyć rolę aktywnej bizneswoman z rolą żony i matki. Napisana z lekkością i humorem książka Sandberg to lektura obowiązkowa dla wszystkich aktywnych zawodowo kobiet.


PAMIĘTNIKI, BIOGRAFIE

Andrzej Kisiel
WIĘCEJ NIŻ W TRZYNAŚCIE MOICH LAT W JW GROM
Czyta: Eryk Lubos
Wrocław: Siła i Honor, 2013

Jak i dlaczego powstał ten audiobook? Udało się nam namówić Eryka Lubosa, by starł się z materią książki. Z kolei on, w trakcie nagrań, namówił nas albo może nawet ośmielił (to lepsze słowo), byśmy wyszli poza tekst książki i wsparli wspomnienia Andrzeja wspomnieniami ludzi, którzy tworzyli GROM. Dołączył do nich przedstawiciel prekursorów Jednostki - cichociemnych - mjr Alojzy Józekowski. Potem o swoich przeżyciach opowiedzieli Bracia Andrzeja. Janusz z D-FM zebrał to wszystko, dodał dźwięki z ćwiczeń i misji udostępnione nam przez Jednostkę i wmieszał w to muzykę. Agencja FLOV ubrała audiobook w grafikę. I tak powstało "Więcej niż Trzynaście" - prawie 10 godzin nagrań.Hanna Zborowska z Kobuszewskich
HUMOR W GENACH
Czytają: Zofia i Wiktor Zborowscy
Warszawa: Nisza, 2013

Modne jest pisanie biografii i rodzinnych sag. Niegdyś bardzo je lubiłam, bo zawsze interesowały mnie fakty, a nie coś, co sobie ktoś wymyślił. Ostatnio jednak gatunek ten obrzydziły mi ponura martyrologia i łzawe wspomnienia. I oto wśród tych lamentów znalazłam rodzynek. Pani Hanna Zborowska napisała „Humor w genach”. Jest to saga rodzinna, nie da się ukryć. Jak każda rodzina ta również przeżywa lepsze i gorsze czasy. Autorka potrafiła wszystko opowiedzieć dowcipnie, bez wygłupów, bez starych anegdot, po prostu z poczuciem humoru. Jak mogło być inaczej, skoro na tym drzewie genealogicznym siedzą i Jan Kobuszewski, i Wiktor Zborowski.

Informacje pochodzą z następujących stron internetowych: www.empik.com, www.audioteka.pl, www.merlin.pl, www.audiobook.pl, www.trzynascie.com, www.najlepszeksiazki.bonito.com, www.sonidraga.pl, www.dobreksiazki.pl, www.sklepdlasluchacza.pl, www.sklepzysk.com.pl