Fasada budynku w pełnej okazałości 8.X.2012 - Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Audiobooka. Tematem spotkania była książka Pauliny Simons - "Jeździec miedziany" Wejście do budynku Ostrów Tumski na płótnie - Wrocław to moje miasto Oddział Książki Mówionej to jedna z agend Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Mikulskiego we Wrocławiu, mieszczącej się w centrum miasta Rynek 58. Stanowi integralną część całości i posiada własną odrębną stronę www.wbp.wroc.pl.

Czytelnicy, którzy przeczytają powyższe informacje, zapewne zapytają: "Skąd wziął się pomysł na założenie dodatkowej strony, zawierającej wiadomości tylko z Działu Książka Mówiona na portalu ipernity, skoro biblioteka posiada własną stronę, reklamującą wszystkie agendy po kolei? Po co więc tworzyć kolejną stronę i to w języku polskim, która przedstawia tylko wycinek całości i nie daje pełnego obrazu instytucji"? Przecież na tle całości ten dział chyba nie jest aż tak znaczący, żeby go osobno eksponować?"

Odpowiedź będzie bardzo prosta i chyba też logiczna, a zarazem wytłumaczy moje postępowanie.

Otóż: Pracownica Oddziału Książki Mówionej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu otrzymała propozycję administrowania strony esperanckiej organizacji noszącej nazwę Interkultura Edukado..

Strona Interkultura Edukado w skrócie CEM BRW - znajduje się na francuskim portalu ipernity www.ipernity.com hasło: Interkultura edukado. ( odsyłam do tej strony) i w ramach ćwiczeń, a także w ramach możliwości poznawczych tego portalu, owa pracownica, zanim zaczęła w j. esperanto i w j. polskim wstawiać tam artykuły i zdjęcia, postanowiła również założyć własną eksperymentalną stronę, która będzie poniekąd ćwiczeniem i pozwoli poznać wszystkie możliwości działań na portalu ipernity, a przy okazji będzie też reklamować dział, w którym owa osoba pracuje. Tak więc nastąpiło połączenie pożytecznego z przyjemnym i stąd pomysł na stworzenie tej oto strony.

Bo o czym może pisać bibliotekarka jeśli nie o swojej pracy, która zajmuje jej dużą część życia i stanowi poniekąd również jej pasję? Na stronach www.wbp.wroc.pl niewiele jest informacji o samym Odziale Książka Mówiona. Wiadomości są tak podstawowe i okrojone, że nie oddają ani charakteru, ani miejsca, ani człowieka, który tam pracuje.

Owa bibliotekarka uczy się języka esperanto, więc już teraz obietnica będzie taka, że kilka artykułów wkrótce stanie się na tej stronie (Dolnośląska Biblioteka Publiczna Oddział Książki Mówionej) również dwujęzyczna.

Czy ta odpowiedź satysfakcjonuje Państwa?

A teraz kilka słów o samym Dziale.

Oddział Książki Mówionej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu ( w skrócie OKM DBP)
jest wyjątkowy ze względu na rodzaje zbiorów, które udostępnia, czytelników, których obsługuje oraz formy pracy, które w takiej wypożyczalni są konieczne. Od ponad 30 lat swego istnienia służy głównie czytelnikom niepełnosprawnym - z dysfunkcjami wzroku, osobom w podeszłym wieku, niesprawnym ruchowo, a od kilku lat również (wobec dużego zainteresowania i zapotrzebowania) dzieciom i młodzieży dyslektycznej.

Możliwość korzystania ze zbiorów działu mają także czytelnicy pełnosprawni.

W chwili obecnej dział dysponuje około 3 tys. tytułów - głównie na kasetach magnetofonowych, z których rocznie korzysta około 500 - 600 osób.

Dział jest w trakcie tworzenia kolekcji literatury na płytach CD w formacie mp 3.

Polski rynek płytowy dopiero się rozwinął i zakupienie literatury na tych nośnikach początkowo nie było łatwe, w tej chwili jest szeroko dostępne w sklepach i w sieci internetowej, więc robienie zakupów przebiega bezproblemowo. Zbiorów na płytach w formacie CD i MP 3 mamy około 2 tys. i liczba ta z każdym miesiącem rośnie.

Wypożyczalnię obsługuje jeden pracownik na pełnym etacie a zbiory pozyskiwane były głównie z Zakładu Nagrań Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie (nagrania na kasetach magnetofonowych). Obecnie biblioteka korzysta z szerokich możliwości rynkowych i nie ogranicza zakupów tylko do ZN PZN.


Przykładowe strony producentów audiobooków, z którymi współpracuje biblioteka zakupując od nich zbiory to: Merlin, Empik, Audiobook, Audioteka, Sonia Draga, Wydawnictwo Audioksiążki, Wydawnictwo Świat Książki, Weltbild- Polska, Biblioteka Akustyczna, czy Lubimy Czytać...

OKM DBP wybierając zakupy do działu kieruje się w głównej mierze recenzjami książek zamieszczonymi na stronach wydawców, zapotrzebowaniem czytelniczym i rankingami list nowości, które ukazują się w co niektórych szanowanych księgarniach np. Empik.

Przez 30 lat działalności działu ukształtowało się, zwłaszcza wśród najstarszych czytelników wyobrażenie miejsca, gdzie nie tylko można wypożyczyć dobrą literaturę w łatwiejszej do recepcji formie, ale gdzie można porozmawiać na każdy temat. Zapotrzebowanie na różne np. terapeutyczne lub kulturalne formy pracy z czytelnikiem są jednak w dużej mierze ograniczone ze względu na ograniczone warunki lokalowe.

Pomimo trudności lokalowych, pracownica OKM od trzech lat prowadzi raz w miesiącu dyskusyjne spotkania z książką zwane Dyskusyjnym Klubem Audiobooka. Są to spotkania organizowane po godzinach pracy działu.
Spotkaniom tym patronuje hasło: "Dobre książki i kawa, czyli godzinami o książkach"

Ponadto od trzech miesięcy w OKM organizowane są dwa razy w tygodniu Kursy Języka Esperanto dla początkujących. Kursy odbywają się w poniedziałki i środy. Poniedziałek 15.30- 17.00, środa 17.00- 18.30

Na przełomie lat 2006- 2007 odeszła na emeryturę długoletnia pracownica tego działu i od tamtej pory dział rozpoczął dynamiczne przemiany w kierunku renowacji pomieszczenia, rewitalizacji zbiorów i selekcji a także ubytkowania kaset zniszczonych, zaczytanych i niesprawnych.

Obecnie dział dąży do zakupu rzeczy nowych, poczytnych i poszukiwanych przez czytelników. Na wszelkie sugestie odwiedzających dział jesteśmy elastyczni.

Godziny pracy działu:

Pon.- Śro 10.30 - 15.30
Czw., Pt 12.00 - 18.30
Sob. nieczynne

Numer kontaktowy (71) 33 52 234 pok. nr 1

W OKM gromadzi się i udostępnia nagrania literatury pięknej, popularnonaukowej i poradników. Jest to głównie polska i obca klasyka literacka, publikacje naukowe i lektury szkolne. Teksty literackie czytają znakomici polscy aktorzy ( J. Kamas, Z. Zapasiewicz, A. Nehrebecka, J. Jędryka, L. Teleszyński, A. Dereszowska, K. Gosztyła i wielu innych) oraz popularni lektorzy telewizyjni ( m. in. K. Jasieński, M. Utta, H. Pijanowski, R. Siemianowski...) część nagrań stanowią słuchowiska radiowe. Wypożyczamy nasze zbiory zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i bibliotekom czy domom pomocy społecznej. Osobom niewidomym i niedowidzącym zapewniamy możliwość czytania książek na miejscu za pomocą syntezatora mowy. Osoby z brakiem wzroku mogą także skorzystać z katalogu prowadzonego alfabetem Braille'a który jest na bieżąco tworzony przez pracownicę działu.


Tekst i zdjęcia Ewelina Tulko- Pracownica Oddziału Książki Mówionej DBP Wrocław