V posledních týdnech se esperanto ve Svitavách ukázalo hned v několika videích. Cílem je nejen propagace muzea, města, Česka, ale i vyhrát v soutěži.

Svitavští esperantisté se snaží moderními prostředky zviditelnit město, muzeum i naši zemi. A využili právě filmovou tvorbu. Vznikla totiž krátká videa, která se Svitav i esperanta zde velmi úzce dotýkají.

TEO KAJ AMO – Klubo de amikoj de Esperanto en Svitavy

ČAJ A LÁSKA- Klub přátel esperanta ve Svitavách
ĈRI (Ĉina radio internacia) vyhlásilo soutěž na téma láska a čaj. Do konce listopadu minulého roku mohl esperantisté, ale i neesperantisté, zaslat svá soutěžní videa. Celkem se jich sešlo 45 z několika zemí světa, například z Argentiny, Brazílie, Íránu, Itálie, Mexika nebo ze sousedního Slovenska.

Porota, ve které zasedá i prezident Světového esperantského svazu Mark Fettes, nakonec vybere 10 nejlepších videí a jejich zástupci tím vyhrávají bezplatnou cestu do Číny na dubnový festival amatérské filmové tvorby, jehož součástí celá soutěž je. Hodnocení poroty bude známé začátkem února.

Krom odborného hodnocení soutěžní snímky projdou i očima široké veřejnosti. Každý člověk může do konce března nahttp://esperanto.cri.cn/…e/14tea3.htm hlasovat a tím podpořit autory, kteří obdrží hodnotné ceny.

Stačí kliknout pod video, odkliknout, níže vyplnit jméno a email, a nejenže vyjádříte podporu jednomu ze soutěžících, taktéž když týden organizátoři losují jednoho z hlasujících, který získá předměty symbolizující čínskou kulturu.Svitavští esperantisté neváhali a natočili desetiminutové video. Spojení jejich společné lásky, esperanta, a čaje pro ně znamená jediné, budova Muzea esperanta, sídlo jejich klubu a svazu, Ottendorferův dům.

K 12. lednu bylo video svitavských esperantistů na třetím místě. Den na to vyšel ve Svitavském deníku článek o jejich aktivitě, který je k přečtění zde.

Celou soutěž můžete sledovat na Facebooku či jejich stránkách.

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/ShltWvCay8w" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Pro sledování videa klikněte na trojúhelníček uprostřed fotografie.

Poté, pokud se titulky nezapnou, klikněte dole vpravo na obdélníček se dvěma čárkami mezi ozubeným kolečkem a symbolem hodin.


Svitavy – otevřené město a město v pohybuDalší tvorbou, která se dotýká esperanta ve Svitavách je video Svitavy – otevřené město a město v pohybu.

Město Svitavy vytvořilo v rámci projektu Česko-polské hledání hvězdy Davidovy propagační video o městu. Celým snímek provází známý herec Miroslav Táborský.

Autoři zmínili i díky své jedinečnosti muzeum a zařadili esperanto do svého klipu. Krom české, anglické, německé a polské verze vznikne v blízké době i verze v esperantu.

Více informací naleznete nahttp://www.svitavy.cz/…o-svitavach/ nebo taktéž v místním deníku, http://svitavsky.denik.cz/…0150117.html.

A smíme prozradit, že verzi v esperantu bude namlouvat jeden významný český esperantista a ochotník z jižních Čech.


Budeme moc rádi, pokud obě videa budete nejen pomocí sociálních sítí šířit dále, jako podporu místnímu klubu v soutěži, či jako propagace muzea ve světě.

Matěj Nárožný