Nadchodzą burze – uwaga na sprzęt elektroniczny i elektryczny. Synoptycy ostrzegają przed wyładowaniami atmosferycznymi, które mogą występować na północy kraju oraz w centrum, po Górny Śląsk i Małopolskę.

Skutki pozostawienia urządzeń podłączonych do sieci mogą być poważne. Wyładowania atmosferyczne mogą uszkodzić wszystkie układy elektroniczne i taki sprzęt nadaje się jedynie do wyrzucenia.

Technik Polskiego Radia Krzysztof Ałasa radzi wyłączenie przed zbliżającą się burzą wszystkich urządzeń z sieci. Dotyczy to także telefonu, internetu i anteny telewizyjnej. Technik radzi też pozostawienie na czas burzy jednego urządzenia włączonego, najlepiej żarówki. Chodzi o to, żeby w razie uderzenia pioruna, napięcie znalazło ujście. W przeciwnym przypadku uszkodzeniu może ulec pierwsze urządzenie, które po burzy zostanie włączone do prądu.

Zwykle ludzie wiedzą o zagrożeniach związanych z burzą, ale często nie wyłączają wszystkich urządzeń, zwykle poprzestając na telewizorze i odbiorniku radiowym.

CZYTAJ TAKŻE: Huragan Artur z innej perspektywy. Zobacz kosmiczne wid